10 ciekawostek o kazuarach

Ciekawostki o kazuarach

Ostry dziób, grzebień dinozaura, błękitna szyja, długie pazury i zabójczy wzrok. Kazuary bez wątpienia są jednymi z najciekawszych zwierząt, które można spotkać w Australii. Chcesz wiedzieć coś więcej na temat tych niezwykłych ptaków? Poznaj 10 ciekawostek o kazuarach.

1. Kazuary są jednymi z największych ptaków na świecie (zaraz po strusiach i emu). Samice osiągają wysokość do 2 m i ważą około 80 kg, samce natomiast są mniejsze, osiągają wysokość do 1.5 m i ważą około 55 kg.

2. Samica składa od 3 do 8 jaj, po czym opuszcza gniazdo w poszukiwaniu nowego samca. Jaja są wysiadywane przez samca, który następnie przez około 18 miesięcy samotnie wychowuje młode. 

3. Kazuary są samotnikami i bardzo aktywnie bronią swojego terytorium. W obliczu niebezpieczeństwa zadają serię kopnięć swoimi masywnymi nogami, które dodatkowo wyposażone są w ostre szpony.

4. Przyczyna posiadania wielkiego grzebienia na głowie jest nieznana. Przypuszcza się, że może on symbolizować wiek oraz dominację kazuara. Niedawne badania sugerują również, że może on służyć do odbierania infradźwięków przekazywanych przez inne kazuary.

5. Kazuary są owocożercami. Co więcej, dzięki bardzo aktywnej wątrobie i krótkich jelitach są zdolne do spożywania owoców toksycznych dla innych zwierząt.

6. Kazuary są leśnymi ogrodnikami. Przenoszą one nasiona (często tak duże, że inne zwierzęta nie są w stanie ich przełknąć) na dużych obszarach, przyczyniając się tym samym do zachowania różnorodności lasów tropikalnych.

7. Kazuary połykają owoce w całości, trawią miąższ i wydalają nienaruszone nasiona. Gotowy nawóz pomaga nasionom wykiełkować, zdarza się także, że inne zwierzęta żywią się nasionami znajdującymi się w odchodach kazuarów, pomagając w ich dalszej dystrybucji.

8. Kazuary nie potrafią latać, są za to świetnymi  biegaczami (mogą osiągać prędkość do 50 km/h), potrafią także dobrze pływać.

9. Kazuary są gatunkiem zagrożonym. W miejscach ich występowania (głównie w północnym Queensland) obecnie prowadzona jest akcja „Be Cass-o-wary” zachęcająca do ochrony tych pięknych ptaków. 

10. Kazuary można spotkać nie tylko w australijskich lasach tropikalnych. Zamieszkują one również Nową Gwineę i przyległe wyspy.


Znasz więcej ciekawostek o kazuarach? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!


Zobacz również: