Karmienie kakadu w Dandenong Ranges

Sherbrooke Forest

Kakadu zauważyć (albo raczej usłyszeć) nie trudno. Swoim głośnym skrzeczeniem dają znać o sobie wszystkim dookoła nawet z odległości kilku kilometrów. Jednym z niewielu miejsc, gdzie możliwe jest bezpośrednie spotkanie z tymi uroczymi skrzeczuchami jest Dandenong Ranges National Park. Jesteście gotowi?

Dandenong Ranges National Park oddalony zaledwie 40 kilometrów od Melbourne (więcej o parku tutaj), jest jednym z naszych ulubionych miejsc na krótki wypad poza miasto. Pomiędzy wysokimi eukaliptusami oraz paprociami bez przerwy krążą stada hałaśliwych kakadu. Zatrzymując się w miejscu zwanym Grant’s Picnic Ground w miejscowości Kallista, można stanąć z nimi twarzą w twarz (albo raczej twarzą w dziób).

Sherbrooke Forest

Uiszczając opłatę w wysokości 4 dolarów otrzymuje się metalową miskę z mieszanką ziaren dedykowanych dzikim ptakom. Przebiegłe kakadu bardzo szybko lokalizują “swój cel” i lądują na brzegu miski. Bardziej odważne siadają na ramieniu (jak widać na zdjęciu poniżej), zdarza się, że i na głowie. Stojąc stabilnie i unikając gwałtownych ruchów można do woli przyglądać się tym pięknym istotom. Wygrzebują one dziobami swoje ulubione ziarna, od czasu do czasu wdają się w niewielkie bójki, wymachując przy tym swoimi żółtymi irokezami i głośno skrzecząc do ucha.

Sherbrooke Forest

Podczas bliskiego spotkania z kakadu (oraz innymi papugami, które pojawiają się w parku) należy cały czas pamiętać, że są one dzikimi zwierzętami i mogą wyrządzić krzywdę. Każdy gwałtowny ruch, próba dotknięcia bądź pogłaskania może zakończyć się ugryzieniem lub poważnym zadrapaniem. Zawsze więc należy zachowywać się w ich otoczeniu ostrożnie i przede wszystkim traktować je z szacunkiem.


Co sądzisz o bliskim spotkaniu z kakadu? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu!  • Zostaliście kiedyś ugryzieni? :> Pewnie ciut bym się bała, ale z przyjemnością nakarmiłabym takie kakadu osobiście. Super sprawa!

    • Na szczęście nie :) Staramy się zawsze bardzo ostrożnie zachowywać w ich otoczeniu :)

  • Fantastyczne, ale chyba miałabym opory przy tak bliskim kontakcie

    • Kiedy skrzeczą prosto do ucha i wymachują skrzydłami to można się trochę wystraszyć. Po dłuższej chwili w ich bliskim otoczeniu okazuje się, że mogą być naprawdę delikatnymi stworzeniami :)

  • Świetna opcja z tą możliwością karmienia kakadu i to dedykowanym dla nich pokarmem, żeby turyści nie nafaszerowali ich rzeczami dla nich nieodpowiednimi. Ja bym chętnie się z kakau spotkała. Strasznie sympatyczne ptaki :)

    • Dedykowany pokarm jest bardzo dużym plusem! Na miejscu znajduje się także osoba, która cały czas dogląda, aby kakadu nic złego się nie stało :)

  • Pingback: Dandenong Ranges National Park | Australove()