Malowniczy półwysep Mornington Peninsula

Półwysep Mornington Peninsula

Spektakularne wybrzeże, piaszczyste plaże oraz wspaniałe winnice – to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje półwysep Mornington Peninsula. Znajduje się on zaledwie 100 kilometrów od Melbourne i jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę poza miasto. Uwielbiamy uciekać tam w weekendy, aby zrelaksować się i odpocząć od miejskiego zgiełku. Poznajcie nasze ulubione miejsca na półwyspie Mornington Peninsula.

Mornington

Wycieczkę rozpoczynamy najczęściej od wizyty w miejscowości Mornington. Znajduje się tam jedna z naszych ulubionych kawiarni Commonfolk Coffee. Zajadając się pysznym śniadaniem, z wielkim zaciekawieniem przyglądamy się jak obok nas wypalane są ziarna kawy. Na chwilę przed wyjściem zamawiamy kawę na wynos i kierujemy się prosto na plażę. Z kubkiem aromatycznego flat white’a spacerujemy po ciepłym piasku i przyglądamy się kolorowym domkom letniskowym. Domki te są już od wielu lat symbolem półwyspu. Można je znaleźć wzdłuż całego wybrzeża od miasteczka Mount Eliza aż do Portsea. Te znajdujące się w Mornington są naszym zdaniem najbardziej barwne i oryginalne. 

Półwysep Mornington Peninsula

Flinders

Kolejnym punktem wycieczki jest często Flinders. Można znaleźć tam niesamowite szlaki wzdłuż wybrzeża, z bajkowymi klifami porośniętymi wysoką trawą. Po długiej wędrówce, chętnie rozkładamy koc w wysokiej trawie, urządzamy leniwy piknik i przyglądamy się uroczej panoramie. Wsłuchując się w szum oceanu można w pełni się zrelaksować i zwyczajnie cieszyć się chwilą. Z bujnych traw często wyskakują kangury, kolczatki lub jaszczurki. Warto więc mieć oczy szeroko otwarte, aby nie przegapić takiego widowiska. Miejscem wartym odwiedzenia jest również Flinders Pier. Podczas nurkowania można zobaczyć tam olbrzymie płaszczki czy koniki morskie z gatunku weedy sea dragons. 

Półwysep Mornington Peninsula

Cape Schanck

Po krótkim lenistwie w Flinders czas na kolejne miejsce. Jednym z miejsc, które najczęściej odwiedzamy jest Cape Schanck. Przez cały przylądek ciągnie się szlak z zapierającą panoramą wybrzeża. Liczne punkty widokowe dostarczają spektakularnych widoków na formacje geologiczne. Większość z nich powstała w wyniku aktywności wulkanicznej ponad kilka milionów lat temu. W okresie od maja do października w tym miejscu można obserwować coroczną migrację wielorybów. Ikoną przylądka jest także jedna z najstarszych latarnii w stanie Victoria – Cape Schanck Lighthouse. Co ciekawe, powietrze w tym miejscu jest jednym z najczystszych na świecie. Więcej o Cape Schanck możesz przeczytać tutaj.

Półwysep Mornington Peninsula

Red Hill

Kiedy przychodzi czas na lunch swoje kroki kierujemy w okolice Red Hill. Region ten jest znany z najlepszego australijskiego gatunku win Pinot Noir. Dookoła znajdują się malownicze wzgórza pokryte winnicami, krzewami oliwnymi oraz sadami. Winnice oferują odwiedzającym okazję do delektowania się wyśmienitą kuchnią, degustacją win oraz zakupem lokalnych produktów. Niektóre z nich w swojej ofercie posiadają również zwiedzanie z przewodnikiem, który przedstawia proces powstawania win. Naszymi ulubionymi miejscami są Foxeys Hangout, Montalto oraz Red Hill Estate. Z kieliszkiem wina można spacerować po winnicy, chłonąć cudowne krajobrazy oraz ładować baterie na nadchodzący tydzień.

Półwysep Mornington Peninsula

Point Nepean

Świetnym miejscem na zakończenie wycieczki po półwyspie Mornington Peninsula jest Point Nepean. Miejsce to jest idealnym połączeniem pięknego krajobrazu oraz bogatej historii. Point Nepean odegrał niegdyś ważną rolę w kształtowaniu wczesnego osadnictwa, a także pełnił funkcje obronne stanu Victoria. Obecnie znajduje się tam dobrze zagospodarowany park narodowy z licznymi szlakami. Można spędzić tam wiele godzin odkrywając ciekawe fortyfikacje, tunele oraz bunkry. A wszystko to w bajkowym otoczeniu oceanu oraz zatoki. Wybierając się w tamte okolice często zabieramy ze sobą rowery, aby zwiedzać to miejsce jeszcze aktywniej. Dobre wspomnienia i zakwasy po wycieczce gwarantowane! 

Półwysep Mornington Peninsula


Półwysep Mornington Peninsula jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę poza Melbourne. Jesteśmy bardzo ciekawi co o nim myślisz? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu! • Pyszna kawa, wino i piękne widoki – czego chcieć więcej? W dodatku Australia jest pełna tych trzech rzeczy. Tylko czemu jest tak daleko?! :(

 • Ale relaksujące widoki. Z przyjemnością zwiedziłabym to miejsce. Cały czas chciałabym pojechać do Australii w szczególności, że mam rodzinę w Melbourne. Kto wie, może już niedługo uda mi się tam polecieć? Jeżeli tak, to spodziewaj się bombardacji pytań ode mnie :D

 • Z tytułem się nie pomyliłaś – rzeczywiście półwysep jest malowniczy. Znajduje się tam wszystko to, co tej malowniczości sprzyja: klify, winnice, widokowe trasy spacerowe. Jednym słowem – pięknie!

 • Wieczna Tułaczka

  Przepiękne zdjęcia! Aż skręca z zazdrości, kiedy wyjrzy się przez okno na szaroburą jesień. ;)

  • Trzymam kciuki, aby szarówka za oknem choć na chwilę zmieniła się w piękną złotą jesień :)

 • Myślę, że półwysep wygląda czarująco! Już pierwsze kolorowe zdjęcie mnie zauroczyło, chciałabym mieć tam taki pastelowy domek letniskowy i co jakiś czas po pracy wyskoczyć do miejsca, w którym można nawdychać się najświeższego powietrza na świecie. Szczególnie, że tutaj w Polsce już teraz biją na alarm smogowy… a mamy dopiero październik!
  Dzięki za podzielenie się odrobiną słońca i świeżego powietrza :D Pozdrawiam